שילוב בין קריירה ואימהות/ אביטל מארין

נכתב על ידי Opisoft בתאריך . פורסם בקטגוריה עובדים כותבים

הניסיון לתמרן בין אמהות מלאה ומסורה לפיתוח קריירה מעמיד בפני נשים רבות אין ספור דילמות יומיומיות אך מהותיות: עד האם זהו הזמן להביא עוד ילד לעולם ולהרחיב את המשפחה או כמה להאריך את חופשת הלידה? האם לוותר על משרה נחשקת כדי לבלות יותר שעות עם הילדים? עד כמה לגיטימי לדרוש מבן הזוג השתתפות מלאה בגידול הילדים וניהול הבית.

פעם נשים הופקדו על ניהול משק הבית וגידול הילדים, ופרנסת המשפחה הייתה אחריותו הבלעדית של הגבר אך כיום כאשר אנו כבר בשנות האלפיים המתקדמות החלו נשים רבות לפתח קריירות מצליחות, וכיום מרבית הנשים שואפות בדומה לגברים- לקריירה מספקת ומתגמלת. למרות שינוי משמעותי זה במעמדן התעסוקתי של נשים, הציפייה להתמסרות מלאה לגידול הילדים לא פחתה. באופן אירוני, נשים אמנם זכו בחופש תעסוקתי רחב יותר אך גם בדרישה לניהול "משרה מלאה" כפולה: גם כאם וגם כאשת קריירה.

אנו שואפות לאושר בשני המישורים- גם כאמהות וגם כנשות קריירה. בתהליך קבלת ההחלטות מרביתנו מתבוננות במערכת היתרונות והחסרונות: עלייה משמעותית במשכורת מול האפשרות להוציא את הילד מהגן בשעה מוקדמת; תחושת סיפוק והגשמה עצמית במקצוע מול אשמה סביב מיעוט זמן איכות עם הילדים. למערכת שיקולים זו מתווספים שיקולים חיצונים נסיבתיים (שיקולים כלכליים, מידת התמיכה מהמשפחה)

אני אישית מאמינה ב"שיחות רתימה" של בן הזוג לבניית הקריירה ולעזרה משמעותית יותר בטיפול בילדים ובמשק הבית

בדרך כלל כשמדברים על אמהות ועבודה מתייחסים אליהם כעולמות בהתנגשות, כדילמה מובנית, כשני דברים שבאים זה על חשבון זה ונמצאים בתחרות מתמדת. אני מציעה, להכיר במורכבות ובקושי אך בו זמנית לתת מקום לתרומה של האמהות ליכולות שאני מביאה איתי כל בוקר לעבודה להתנסויותיי במסגרת תפקידי בעבודה עבור משפחתי. לשיטתי, אמהות הינה חוויה בעלת עצמה רבה, חוויה מעצבת ומאתגרת שפירותיה רלוונטיים מאוד לעולם העבודה. החוכמה הינה לייצר את הגשר, להצליח לחבר בין העולמות השונים וליצור שלם שחלקיו ניזונים זה מזה.

ברגע אחד הכל השתנה. העולם שהכרתי הפך להיות העולם הישן, העולם החדש, מאז ועד היום, מאתגר אותי כל יום, בסולם מאמצים שלא מבייש תוכנית כושר לקראת מרתון.

מדי יום אני מתמודדת עם מבול של בקשות, דרישות וציפיות, ואיכשהו תמיד הביקוש עולה על ההיצע. אני חיה בסימולציה ללא הפסקה שמאמתת אותי מידי שעה עם יכולותיי או חוסר יכולתי בתחומים- אסרטיביות, נתינה, הכלה, דוגמא אישית, חזון, פתרון בעיות מכל הסוגים והמינים ובעיקר אהבה ללא תנאי וללא גבול.

את כל מה שלמדתי מהאמהות אני מביאה איתי לעבודה ומשם בחזרה לאמהות. כאמור, עולמות כל כך שונים אבל כל כך מחוברים. ההתמודדות בכל אחד מהעולמות תורמת ומקדמת את ההתמודדות בעולם השני. כששואלים אותי בעבודה איך אני לא נלחצת או חוששת אני תמיד עונה שאחרי חופש עם הבעל והילד קשה להילחץ ולהיבהל מקצת עומס עבודה, התנגדויות וקשיים.

חשוב לי להזכיר לעצמי ולכל מי שקורא שאמהות ועבודה זה שילוב לא פשוט אבל אם הוא מצליח הרי שגלום בו פוטנציאל להיות מאוד מבטיח.

אמהות ועבודה זה לא רק חוסר שעות שינה וצורך בגמישות בשעות עבודה. אמהות ועבודה משמעה עוצמה מסוג אחר, חושים בינאישיים משופשפים והמון כוח רצון. השילוב בין אמהות לעבודה מכוון אותי להפוך את הרגישות לכוח , לייצר רכות בתוך עמידה איתנה, לדבוק במטרה גם כשהכל נראה אבוד וחסר תקווה. האמהות חידדה אצלי את היכולת להגיב ממקום מקבל וכך גם לתת ולהשתדל לספק את כולם.

המשך שבוע נפלא ופורה ,

אביטל מארין